Wpisy z bloga

Subskrybuj Kanał Wpisy z bloga
Bezpieczne IT i nowoczesne technologie w praktyce.
Zaktualizowano: 12 godzin 35 minut temu

23.01.2021r. – konserwacja Sophos Central

czw., 01/21/2021 - 17:26

W ślad za informacją opublikowaną przez firmę Sophos, pragniemy poinformować naszych klientów, iż 23.01.2021r., o godz. 13:00 UTC (14:00 CET) rozpoczną się planowe prace konserwacyjne w ramach Sophos Central. Przewidywany czas zakończenia działań wynosi 6 godzin.

W tym okresie nie będzie żadnych zakłóceń w ochronie stacji, a przebieg prac będą odzwierciedlały: artykuł bazy wiedzy oraz witryna Sophos StatusCast.

Powyższa informacja dotyczy następujących produktów i usług:

 • Sophos Central Admin,
 • Sophos Central Enterprise Dashboard,
 • Sophos Central Partner.

Przez cały okres konserwacji w panelu Central Admin będzie wyświetlany baner informujący o trwających pracach. Pomimo, iż producent nie przewiduje żadnych przerw w działaniu usług, w trakcie aktualizacji niektórzy klienci mogą zaobserwować:

 • automatyczne wylogowanie z portalu Sophos Central,
 • dłuższy niż zwykle czas niezbędny do instalacji zabezpieczeń na nowych stacjach,
 • opóźnienia w działaniu interfejsu portalu Sophos Central,
 • spowolnienie w odświeżaniu polis.

Jeśli zaobserwujesz powyższe symptomy, odczekaj chwilę i spróbuj jeszcze raz lub wstrzymaj się do czasu zakończenia okna serwisowego. Po zakończeniu prac, baner informujący o konserwacji zostanie usunięty, a sekcja „Co nowego” zostanie zaktualizowana.

Kategorie: Kategoria

Nowa seria webinarów Sophos XG Firewall Academy startuje już 26.01.2021 r.

czw., 01/21/2021 - 14:03

26 stycznia br. rozpocznie się nowy semestr w Akademii Sophos, poświęcony firewallom tej firmy z najnowszej serii XG. Przez trzy kolejne tygodnie, we wtorki, środy i czwartki o godz. 11:00 nasi partnerzy, administratorzy i specjaliści IT będą mogli dowiedzieć się wiele o zarządzaniu tym rozwiązaniem, jego funkcjach i zaletach. Dodatkowo producent sprzętu przewidział nagrody w postaci vouchera na jeden z kursów szkoleniowych dot. XG Firewall, który będzie można wykorzystać na platformie e-learningowej Sophos

Producent zaplanował 3 sesje tygodniowo, razem 9 webinariów w ciągu 3 tygodni*.

Aby zapisać się na całą serię webinarów, wystarczy zarejestrować się tylko RAZ za pomocą podanego linku REJESTRACJA

Poniżej zamieszczamy harmonogram Akademii:

Tydzień 1: 26-28 stycznia 2021 | 11:00-12:00 CET
1. Podstawy: Dlaczego warto przejść na XG Firewall?
2. Podstawy: Przejście na XG: proces migracji
3. Podstawy: Przejście na XG: po migracji

Tydzień 2: 2-4 lutego 2021 | 11:00-12:00 CET
4. Podstawy: przejście do XG: studia przypadków i najlepsze praktyki
5. Zaawansowane: maksymalne wykorzystanie XG: routing i zarządzanie ruchem
6. Zaawansowane: maksymalne wykorzystanie XG: kontrolowanie i zarządzanie środowiskiem

Tydzień 3: 9-11 lutego 2021 | 11:00-12:00 CET
7. Zaawansowane: maksymalne wykorzystanie XG: zarządzanie i dostęp zdalny
8. Zaawansowane: maksymalne wykorzystanie XG: zarządzanie zasobami
9. Zaawansowane: przyszłość XG Firewall

*Jeśli weźmiesz udział w 4 lub więcej sesjach na żywo, otrzymasz DARMOWY kupon szkoleniowy na jeden z kursów e-learningowych XG Firewall.

Zachęcamy do udziału!

 

Kategorie: Kategoria

Od wymiany routera, do Synchronized Security – jeden z przykładów pracy z klientem

pt., 12/18/2020 - 12:51

Zachęcamy do lektury dołączonego dokumentu, w który odkrywamy kulisy pracy z klientem, a także przedstawiamy w jaki sposób zapytanie o jeden element układanki bezpieczeństwa IT, może zaowocować sprzedażą kompleksowego systemu ochrony, zgodnie z filozofią Synchronized Security. To nasza codzienność – nie tylko sprzedaż rozwiązań, ale także konsultacje i dobór odpowiednich produktów, które podnoszą poziom bezpieczeństwa w firmach, które nam zaufały. Dla najbardziej wymagających klientów świadczymy także usługi wdrożenia, konfiguracji, szkolenia, a nawet codziennej obsługi zakupionych u nas produktów – zarówno on-premise, jak i MSP.

Jeśli chcesz się przekonać, że warto nam zaufać – napisz do nas.

 

Od wymiany routera, do Synchronized Security

Kategorie: Kategoria

Aktualizacja silnika IPS w Sophos XG Firewall v18

czw., 12/17/2020 - 10:37

Pragniemy poinformować wszystkich naszych klientów korzystających z rozwiązania brzegowego Sophos XG Firewall v18, iż od 15 stycznia 2021r., starsze wersje XG Firewall v18, w tym GA i MR1, przestaną otrzymywać aktualizacje sygnatur IPS, gdyż silnik IPS w nich zastosowany nie będzie dłużej wspierany. Firewalle, które zostały już zaktualizowane do wersji 18.0 MR3 lub nowszej oraz te, które używają firmware w wersji 17.5, nie wymagają podejmowania żadnej akcji.

Aby zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa i nieprzerwaną ochronę IPS, producent rekomenduje przeprowadzenie aktualizacji do v18 MR3 lub nowszej przed 15 stycznia 2021r. Po tym dniu, niezaktualizowane urządzenia będą nadal normalnie działać, ale przestaną otrzymywać aktualizacje sygnatur IPS.

XG Firewall v18 MR3 posiada szereg dodatkowych usprawnień w zakresie bezpieczeństwa i wydajności, a także został wyposażony w nowe funkcje, w tym opcję pozwalającą na zaplanowanie aktualizacji firmware z poziomu Sophos Central.

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat aktualizacji firmware w Sophos XG Firewall.

Kategorie: Kategoria

Promocje grudzień 2020 na backup Altaro

czw., 12/10/2020 - 11:51
Dodatkowy upust przy przejściu z konkurencji

– przechodząc z aktualnej licencji rozwiązania konkurencyjnego do Altaro możecie Państwo uzyskać do 15% rabatu od cen SRP przy zakupie licencji perpetualnej Altaro VM Backup

Nielimitowana przestrzeń w chmurze na Altaro Office 365 Backup

– kupując subskrypcję rozwiązania Altaro office365 Backup, otrzymacie Państwo nielimitowaną przestrzeń w Chmurze Azure do backupu skrzynek bez ponoszenia dodatkowych kosztów

Darmowy okres próbny z nagrodami

- każda rejestracja na okres próbny Altaro VM Backup lub Altaro Office 365 Backup zostanie nagrodzona voucherem Amazona na €10 oraz możliwością wzięcia udziału w losowaniu jednej
ze specjalnych nagród. Promocja ważna jest do 31.12.2020

 

 

W przypadku zainteresowania ofertą, zapraszamy do kontaktu:

(71) 360 8100

sprzedaz@suncapital.pl

Kategorie: Kategoria

Oferta na miarę czasów – MSP w Twojej firmie w rozliczeniach miesięcznych

czw., 12/10/2020 - 11:23

Rok 2020 powoli odchodzi do historii. Większość z nas nie będzie go dobrze wspominało ze względu na pandemię COVID-19.

Wiele branż, w tym nasi Klienci, stoczyło heroiczny bój o utrzymanie się na rynku.

Branża lotnicza, gastronomiczna, turystyczna, hotele, restauracje – to tylko kilka obszarów gospodarki, w których sytuacja wygląda naprawdę ciężko.

Sun Capital jako firma specjalizująca się w dostarczaniu oraz wsparciu dla rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa i komunikacji, starała i nadal stara się, wspierać naszych Klientów w dostępie do wysokiej jakości produktów i usług.

Obserwując niepewną sytuację wielu przedsiębiorstw i wychodząc im z pomocą, zdecydowaliśmy, że uruchomimy szeroki dostęp do usług i produktów opartych na licencjonowaniu oferowanych przez nas produktów w rozliczeniach miesięcznych.

Co jest wyjątkowego w  rozwiązaniach licencjonowanych i rozliczanych w ramach modelu MSP (Managed Service Provider)?

Elastyczność – Klienci, którzy mają często zmieniającą się ilość użytkowników, komputerów, telefonów mogą wybierać ochronę dla konkretnej ilości kont w danym miesiącu.

Koszty rozłożone w czasie – działają jak leasing samochodowy. Nie musimy płacić z góry za całą paczkę licencji, tylko za konkretny miesiąc. Jest to ważne w tak niepewnych czasach jak obecnie.

Wsparcie techniczne i raportowanie w miesięcznych interwałach – W ramach oferowanych przez nas usług klient ma stały kontakt z naszą kadrą, która na bieżąco pomaga w konfigurowaniu i zarządzaniu wybranymi usługami. Administrator ma także dostęp do miesięcznych raportów, które mogą mu posłużyć przy rozliczaniu jego pracy.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty, kontaktu i negocjacji warunków współpracy w ramach oferowanych rozwiązań: https://mobilne-biuro.com/

 

Kategorie: Kategoria

Promocja Cypherdog + Bitdefender

wt., 12/08/2020 - 12:47

Zapraszamy do promocji – bundle Cypherdog Premium (licencja 1 rok/1 użytkownik) z BitDefender Internet Security 2020 (licencja 1 rok/1 użytkownik/1PC)
Cena SRP takiego pakietu dla klienta końcowego to 299 zł netto licencji na 1 rok.

 

Jesteś zainteresowany.

Zapraszamy do kontaktu:

(71) 360 8100

sprzedaz@suncapital.pl

Kategorie: Kategoria

WEBINAR PL: SOPHOS Intercept X Advanced z Endpoint Detection and Response (EDR) – czym wyróżnia się to rozwiązanie?

pt., 11/20/2020 - 12:05

Czym wyróżnia się produkt SOPHOS Intercept X Advanced z Endpoint Detection and Response?

Na to pytanie odpowiedź uzyskasz podczas specjalnego webinarium, na które zapraszamy już w najbliższy piątek 27.11.2020 r. o godzinie 11:00. Inżynier SOPHOS, Damian Przygodzki, przybliży Państwu techniczne możliwości tego produktu podczas live demo, dowiecie się również więcej na temat modeli jego licencjonowania.

 Plan spotkania:

 • Intercept X z EDR – funkcjonalności, które skutecznie pomogą chronić Twoje środowisko i ułatwią codzienną analizę zagrożeń;
 • Zobacz produkt w akcji – Live demo;
 • omówienie modelu sprzedaży rozwiązania;
 • prezentacja produktu w ramach konsoli administracyjnej SOPHOS Central;
 • sesja pytań i odpowiedzi.

START: 27.11.2020 r. o godz. 11:00 I ZAREJESTRUJ SIĘ

Zachęcamy do udziału!

Kategorie: Kategoria

Ostatni moment na zakup poprzedniej generacji urządzeń desktopowych Sophos SG / XG

pon., 11/16/2020 - 14:10

Firma Sophos poinformowała, że dysponuje już ostatnimi partiami poprzedniej generacji (Rev. 2) urządzeń desktopowych SG oraz XG, które nadal dostępne są w cennikach. Data ostatecznego składania zamówień na te urządzenia została ustalona na 11 grudnia 2020r.

Które modele są objęte wycofaniem ze sprzedaży?

Informacja o wycofaniu ze sprzedaży, dotyczy wszystkich urządzeń w obudowach typu Desktop, oznaczonych jako Rev.2, które zostały zastąpione nowymi modelami (oznaczonymi Rev. 3), zaprezentowanymi w 2018r. Aktualnie występujące w ofercie rozwiązania oznaczone jako Rev.3 (SG 105 oraz SG/XG 115 – 135) oraz Rev. 1 (XG 86 i XG 106) będą nadal dostępne w sprzedaży.

Dlaczego klienci mogą być zainteresowani zakupem starszych modeli?

W pewnych przypadkach, klienci mogą być zainteresowani zakupem starszego modelu sprzętu, aby pasował on w ramach konfiguracji wysokiej dostępności (klastra HA) do posiadanych już urządzeń Sophos. Innym powodem mogą być wewnętrzne testy zgodności i akredytacje, przeprowadzone wyłącznie dla określonej wersji sprzętu. Po 11 grudnia 2020r. nie będzie możliwości zamawiania sprzętu oznaczonego jako Rev. 2. Urządzenia starszej serii będą nadal dostępne w ramach wymiany gwarancyjnej.

Jak sprawdzić z jaką wersją sprzętu mamy do czynienia?

Informacja na temat rewizji urządzenia jest umieszczona na srebrnej naklejce, którą najczęściej można znaleźć na spodniej stronie urządzenia (obok daty produkcji), jednak dostęp do niej może być utrudniony, gdy urządzenie jest umieszczone w szafie serwerowej. W takim przypadku pomocny może być artykuł w bazie wiedzy Sophos, w którym omówione jest rozszyfrowywanie wersji sprzętu w oparciu o numer seryjny urządzenia.

 

Kategorie: Kategoria

Aktualizacja Apple macOS Big Sur, a produkty Sophos

czw., 11/12/2020 - 09:44

 

Jak wynika z informacji opublikowanych przez firmę Sophos, zbliżająca się wielkimi krokami aktualizacja Big Sur dla systemu Apple macOS, jest w chwili obecnej niekompatybilna z niektórymi produktami Sophos. Pragniemy przestrzec naszych klientów i partnerów przed aktualizacją do najnowszej wersji systemu macOS, aby uniknąć problemów w działaniu rozwiązań Sophos.

Sophos Endpoint Protection – aktualna wersja nie jest kompatybilna z Apple macOS Big Sur. Aktualizacja systemu operacyjnego spowoduje zatrzymanie ochrony antywirusowej. Sophos rekomenduje powstrzymanie się z aktualizacją do Big Sur do momentu wydania nowej wersji ochrony endpoint, nad którą cały czas trwają prace.

Sophos Central Device Encryptionaktualna wersja nie jest kompatybilna z Apple macOS Big Sur. Aktualizacja systemu operacyjnego może spowodować niepoprawną obsługę szyfrowania, prowadzącą do braku możliwości uzyskania dostępu do klucza odzyskiwania FileVault, co w przypadku utraty danych do logowania na konto użytkownika może skutkować brakiem możliwości odszyfrowania danych. Producent pracuje nad nową wersją Central Device Encryption, która rozwiąże ten problem. Klienci podłączeni do konsoli Sophos Central, otrzymają aktualizację automatycznie. Do czasu wypuszczenia poprawki, producent rekomenduje wstrzymanie się z aktualizacją do Apple macOS Big Sur.

Więcej informacji na temat powyższych problemów można znaleźć w artykule bazy wiedzy Sophos.

 

Sophos SafeGuard – aktualna wersja nie jest kompatybilna z Apple macOS Big Sur. Aktualizacja systemu operacyjnego może spowodować niepoprawną obsługę szyfrowania pełnodyskowego, prowadzącą do braku możliwości uzyskania dostępu do klucza odzyskiwania FileVault, co w przypadku utraty danych do logowania na konto użytkownika może skutkować brakiem możliwości odszyfrowania danych. W przypadku szyfrowania plikowego, mechanizm automatycznego szyfrowania może nie działać, jednak manualne szyfrowanie / deszyfrowanie będzie nadal funkcjonowało poprawnie. Producent pracuje nad nową wersją Sophos SafeGuard, która rozwiąże ten problem. Do czasu wypuszczenia poprawki, producent rekomenduje wstrzymanie się z aktualizacją do Apple macOS Big Sur.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule bazy wiedzy Sophos.

 

Kategorie: Kategoria

Ransomware kosztuje 11,5 miliardów dolarów – biznes i sektor publiczny na celowniku.

czw., 10/15/2020 - 13:56

Ransomware to jedno z najbardziej kosztownych zagrożeń dla biznesu. W 2019 roku wygenerował globalne straty w wysokości 11,5 miliardów dolarów (!) Targetowane kampanie, koncentracja na biznesie i instytucjach państwowych, ransomware-as-a-service, leakware… – tak będzie wyglądał krajobraz ataków szyfrujących najbliższym czasie. W październiku ogłoszonym European Cybersecurity Month, warto przyjrzeć się bliżej temu zagrożeniu.

Biznes rodzi…ransom-biznes

Przestępcy coraz chętniej mierzą w sektor biznesowy, w tym MŚP. Dotyka je aż 71% ataków. Nie jest więc zaskoczeniem, że według raportu Ransomware i Cyberbezpieczeństwo przygotowanego przez Xopero Software, ataki szyfrujące wywołują poważny niepokój u 79,8% małych i średnich firm. Paradoksalnie co druga z nich przyznaje, że nie jest wystarczająco przygotowana na to zagrożenie. Jednocześnie ponad 77% przedsiębiorstw, które dotknął ransomware deklaruje, że używa aktualnych programów antywirusowych.

Rośnie również sama częstotliwość ataków. Na początku 2016 roku ransomware uderzał co 2 minuty, rok później co 40 sekund. W 2019 roku mówiono o 14 sekundach, a do przyszłego roku czas ten może skrócić się nawet do 11 sekund!

Władza na celowniku

Ransomware nie jest łaskawy dla rządowych i lokalnych władz. Jeden z najgłośniejszych ataków typu ransomware przydarzył się miastu Baltimore. W wyniku szkód miasto straciło 18,2 mln dolarów.

Wbrew pozorom, dotyczy to również Polski. W grudniu minionego roku byliśmy świadkami ataków szyfrujących na Urzędy Gminy w Kościerzynie i Lututowie.

Skąd rosnąca ilość ataków na organizacje rządowe i instytucje publiczne? Przetwarzają one ogromne ilości danych dotyczących milionów ludzi, a z reguły korzystają z przestarzałych i łatwych do obejścia technologii, co dla przestępców oznacza niekiedy szybki i prosty zysk – wart swojego ryzyka.

Ile kosztuje ransomware?

Wartość globalnych szkód spowodowanych przez ransomware w 2019 roku możemy szacować na 11,5 miliarda dolarów. Dla porównania, w 2015 było to 325 milionów. Do tych kosztów zaliczamy: wartość zniszczonych/skradzionych danych, koszty przestoju, utraconej produktywności, postępowania karne, szkolenia pracowników i utratę reputacji.

Koszt pojedynczego ataku szacowany jest na 150 tys. dolarów. W jego skład wchodzi kwota okupu oraz koszt przestoju w działalności organizacji, który potrafi być nawet 23 razy wyższy niż żądana kwota.

Jak się chronić?

Przede wszystkim inwestować w edukację zespołu i bezpieczeństwo systemów informatycznych. Regularne szkolenia pracowników mogą w znaczącym stopniu zminimalizować ryzyko ataku poprzez phishing. Ransomware stale ewoluuje, a więc nawet jeśli dziś zabezpieczenia dają 100% gwarancji bezpieczeństwa, to nie można mieć pewności, że jutro, w obliczu nowych ataków, nadal będą tak samo skuteczne. Dlatego tak istotne jest, by regularnie aktualizować wszelkie zabezpieczenia – radzi Grzegorz Bąk, Product Development Manager w Xopero Software – Nie możemy również zapomnieć o backupie. Gdy wszystkie nasze zabezpieczenia zawiodą, będzie on kołem ratunkowym, które pozwoli na odzyskanie danych, bez konieczności płacenia okupu.

Szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa, aktualizacja zabezpieczeń, separacja sieci, ochrona poczty i oprogramowanie do backupu – to sposoby na walkę z ransomware.

Więcej statystyk, opinii i rekomendacji dla biznesu znajduje się w raporcie Ransomware i Cyberbezpieczeństwo, dostępnym do pobrania bezpłatnie tutaj.

A już dziś zapraszamy Państwa do udziału w webinarze „Ransomware – kurs ratowania danych”, który specjalnie dla Państwa poprowadzi specjalista z Xopero Software – 29 października o godz. 10:00.

Podczas webinaru:

– zdobędziesz niezbędną wiedzę o atakach ransomware,

– dowiesz się jak się je przeprowadza,

– poznasz zasady ratowania danych z Xopero,

– nauczysz się szybko je odzyskiwać.

ZAPISZ SIĘ

Kategorie: Kategoria

WEBINAR PL: Ransomware – kurs ratowania danych z Xopero & Sun Capital

wt., 10/13/2020 - 10:52

Czy wiesz, że ransomware uderza co 14 sekund? Co zrobisz, gdy mimo zabezpieczeń padniesz ofiarą ataku i wszystkie dane na Twoim urządzeniu zostaną zaszyfrowane? Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy? 71% ataków szyfrujących wycelowanych jest w małe i średnie przedsiębiorstwa. Ofiarami coraz częściej padają też instytucje publiczne. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć! Weź udział w webinarze i poznaj sposoby na ograniczenie skutków ataków ransomware. Szybko odzyskuj swoje dane. Nie pozwól firmie na przestój w działaniu i straty.

Podczas webinaru:

- opowiemy o tym, czym jest atak ransomware
- dowiesz się jak się go przeprowadza
- poznasz zasady ratowania danych z Xopero
- nauczysz się szybko je odzyskiwać.

Webinar odbędzie się w czwartek 29.10.2020 r. o godz. 10:00 i potrwa do 11:30. Zapisz się teraz! REJESTRACJA 

Zapraszają zespoły Sun Capital i Xopero.

Kategorie: Kategoria